گرجی وب

برنامه نویسی فرانت اند (Front end)

طراحی سایت فرانت اند

برنامه‌نویسی فرانت‌اند (Front end):

آیا تا به حال عبارت برنامه نویسی فرانت اند را شنیده اید؟ مفهوم این عبارت را میدانید؟ کنجکاو هستید که بدانید برنامه‌نویسی فرانت‌اند چیست؟

شاید تا به حال شنیده باشید که بیشتر برنامه‌نویسانی که در حوزه وب و طراحی سایت کار می‌کنند از یکدیگر می‌پرسند که: برنامه‌نویس فرانت‌اند هستی یا برنامه‌نویس بک‌اند؟

ما در این مقاله به برنامه‌نویسی فرانت‌اند موارد و زبان‌های مورد نیاز برای یادگیری برنامه‌نویسی فرانت‌اند می‌پردازیم.

فرانت‌اند چیست؟

برنامه نویسی فرانت اند بخشی از یک سایت است که کاربران سایت به صورت مستقیم با این بخش در ارتباط هستند و می‌توانند آن را مشاهده کنند از این رو به این بخش client side (سمت مشتری یا قسمت کاربر) نیز میگویند.

در این بخش صداها تصاویر ویدیوها اطلاعات و امکانات سایت برای کاربران و مخاطبان سایت به نمایش در می‌آید.

فرانت‌اند شامل طراحی یا کد نویسی بخش جلویی و ظاهری یک سایت است. در واقع یک طراح سایت یا Front end developer کسی است که چیزی را طراحی می‌کند که کاربران و مخاطبان یک سایت آن را می‌بینند.

به طور کلی برنامه نویسی فرانت اند دارای دو بخش است:

1_ طراحی: در این بخش طراحان با استفاده از نرم‌افزارهایی مانند Photoshop /Adobe XD و Figma ظاهر سایت را طراحی می‌کنند.

2_ توسعه رابط کاربری: این بخش مربوط به پیاده‌سازی طراحی‌های انجام شده و ظاهری در غالب کدهای HTML و CSS و Java-Script است.

زبان‌های برنامه نویسی فرانت اند:

امروزه می‌توان برنامه‌نویسی فرانت‌اند را با زبان‌های برنامه‌نویسی بسیار زیادی انجام داد و کد نویسی کرد اما سه زبان مهم و اصلی وجود دارند که برای هر برنامه‌نویس فرانت‌اند واجب هستند و بیشترین برنامه‌نویسی فرانت‌ اند با استفاده از این زبان‌ها انجام می‌شود عبارت‌اند از:

HTML:

زبان HTML(Hyper Text Markup Language) یکی از مهم‌ترین و اولین قدم‌ها برای یادگیری و انجام طراحی سایت و به‌خصوص بخش برنامه نویسی فرانت اند است.

این زبان یک زبان برنامه‌نویسی نیست بلکه یک زبان نشان‌گذاری یا Markup Language است و در فارسی به آن زبان نشان‌گذاری فرا متن نیز گفته می‌شود.

CSS:

زبان CSS(Cascading Style Sheets) اولین قدم پس از HTML برای یادگیری طراحی سایت است. این دو زبان مکمل هم هستند و در کنار یکدیگر معنا پیدا می‌کنند.

این زبان به‌منظور مدل دهی به قسمت‌های مختلف یک سایت مانند متن، تصویر، کادرها و… ساخته‌شده است.

این زبان یک زبان نشانه‌گذاری است که هدف آن فرم دهی صفحات وب HTML است و اجازه تغییر ساختار صفحات وب، رنگ‌بندی و فونت‌ها را به برنامه‌نویسان می‌دهد.

جاوا اسکریپت (Java-Script):

جاوا اسکریپت یک زبان داینامیک (پویا) و محبوب است. برنامه‌نویسان فرانت‌اند می‌توانند با کمک این زبان به پویا نمایی صفحاتی که با HTML و CSS طراحی کردند بپردازند. در حقیقت با این زبان می‌توان به صفحات طراحی شده جان بخشید.

مفهوم UI و UX:

UI(User Interface Design):

UI به معنای طراحی رابط کاربری است و بخشی از سایت است که کاربران آن را مشاهده می‌کنند و طراح بخش UI ظاهر هر بخش را با دادن جلوه مناسب به سایت طراحی می‌کند.

طراحی رابط کاربری را گرافیست‌های سایت و برنامه‌نویسان فرانت‌اند انجام می‌دهند.

UX(User Experience Design):

UX به معنای طراحی تجربه‌ی کاربری است و به احساسات و راحتی و البته نظر کاربر در حین کار با اجزای مختلف یک سایت گفته می‌شود.

ما در این مقاله به چیستی فرانت‌اند و اجزای آن اشاره کردیم. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات بیشتر:

بهترین شرکت های هاستینگ
طراحی سایت

بهترین شرکت های هاستینگ

بهترین شرکت های هاستینگ 1- شرکت هاستینگ ایران سرور ایران سرور یکی از بهترین شرکت های هاستینگ ایرانی برای طراحی سایت های فروشگاهی و شرکتی

برنامه نویسی بک اند
طراحی سایت

Back end (بک اند)

Back end (بک اند) ابتدا به معنی لغوی Back می‌پردازیم که به معنای عقب، پشت، برگشت و… است که اصلی‌ترین معنی بک اند در برنامه‌نویسی