گرجی وب

Back end (بک اند)

برنامه نویسی بک اند

Back end (بک اند)

ابتدا به معنی لغوی Back می‌پردازیم که به معنای عقب، پشت، برگشت و… است که اصلی‌ترین معنی بک اند در برنامه‌نویسی پشت می‌باشد؛ یعنی برنامه‌نویس در پشت صحنه کارهایی را انجام می‌دهد که کاربر نمی‌تواند آن‌ها را مشاهده کند.

برای طراحی وب می‌توان از زبان‌های برنامه‌نویسی همچون: Css و Html و Java script و… استفاده کرد که کاربر می‌تواند به تمامی کدها دسترسی داشته باشد و آن‌ها را ببیند که این بخش مرتبط با Front end(فرانت‌اند) است.

اما در قسمت Back end(بک اند) از زبان‌های برنامه‌نویسی مانند:

 • PHP: (زبان برنامه‌نویسی رایگان با پشتیبانی و سرعت بالا می‌باشد مانند سایت‌های Facebook(فیسبوک)، Yahoo(یاهو) و…)
 • Java: (زبان برنامه‌نویسی شی گرا (OOP)، قابل حمل و مستقل از پلتفرم و با امنیت بالا است.)
 • C#: (زبان برنامه‌نویسی شی گرای منطقی و پرکاربرد می‌باشد. سایت‌هایی مانند دیجی کالا، بانک ملت و…که در ایران با ASP.Net تحت سی شارپ نوشته شده‌اند.)
 • Visual Basic.Net: (زبان برنامه‌نویسی شی گرا می‌باشد.)
 • Ruby: (زبان برنامه‌نویسی شی گرا و منعطف و پویا می‌باشد که دارای پردازش بسیار بالا است.)
 • Python: (زبان برنامه‌نویسی ساده و چند منظوره شی گرا می‌باشد که به راحتی قابل خواندن و تجزیه تحلیل است.)
 • Prel: (زبان برنامه‌نویسی ترکیبی و چند منظوره‌ای می‌باشد که با سرعت و امنیت بالاست و بیشتر در حوزه هوش مصنوعی، طراحی صنعتی و… قابل استفاده است.)

از طرفی زبان برنامه‌نویسی همچون Java script (جاوا اسکریپت)، هم در قسمت Front end(فرانت‌اند) و هم در قسمت Back end (بک اند) کاربرد دارد اما نکته قابل توجه این می‌باشد که کارایی عمده آن در قسمت Front end (فرانت‌اند) است و در قسمت Back end(بک اند) کاربرد چندانی ندارد و به همین دلیل است که بیشتر، در زبان‌های برنامه‌نویسی Front end(فرانت‌اند) ذکر می‌شود.

هنگامی که ما از بک اند استفاده می‌کنیم به دلیل اینکه کدها از سمت سرور پردازش و سپس اجرا می‌شوند، کاربر نمی‌تواند به کدها دسترسی پیدا کند و آن‌ها را ببیند و تنها نتیجه‌ای که از قسمت Back end می‌باشد را می‌تواند مشاهده کند.

Server side و Client side

در ادامه به Server side و Client side می‌پردازیم که Server side به معنای سمت سرور و Client side به معنای سمت مشتری است و همان‌طور که از اسمشان مشخص است، Client side مربوط به دسته Front end می‌باشد که یعنی کدهایی که قابل مشاهده برای مشتری یا همان کاربران است و کاربر می‌تواند هرچه در مرورگرش هست را ببیند اما Server side مربوط به دسته Back end می‌باشد همان‌طور که گفتیم کدها یا داده‌هایی که از سمت سرور جمع آوری شده را پردازش و اجرا می‌کند و برای کاربر قابل مشاهده نیست.

در Server side مرورگر، کدها را دریافت نمی‌کند بلکه کدهایی را که از سمت سرور اصلی پردازش می‌شوند را نشان می‌دهد.

درنتیجه برای فردی که Back end (بک اند) کار می‌کند:

 • تسلط به حداقل یک زبان برنامه‌نویسی از سمت سرور که قبلاً ذکر شده است، داشته باشد.
 • برای اینکه زبان برنامه‌نویسی که از آن استفاده می‌کند معنی پیدا کند باید به یک دیتابیس، مستقل باشد تا اطلاعات را روی آن پایگاه ذخیره کند.
 • طبق مورد اول وقتی با یک زبان برنامه‌نویسی از سمت سرور آشنا باشد باید دقت کند که بهتر است کدهایی که اجرا می‌کند، امنیت بیشتری داشته باشند، سریع‌تر و راحت‌تر اجرا شوند.
 • برنامه‌های شی گرا ((Object oriented بنویسد که کارایی بسیار زیادی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات بیشتر:

بهترین شرکت های هاستینگ
طراحی سایت

بهترین شرکت های هاستینگ

بهترین شرکت های هاستینگ 1- شرکت هاستینگ ایران سرور ایران سرور یکی از بهترین شرکت های هاستینگ ایرانی برای طراحی سایت های فروشگاهی و شرکتی

برنامه نویسی بک اند
طراحی سایت

Back end (بک اند)

Back end (بک اند) ابتدا به معنی لغوی Back می‌پردازیم که به معنای عقب، پشت، برگشت و… است که اصلی‌ترین معنی بک اند در برنامه‌نویسی